Čiščenje zobnega kamna

Kljub temu, da se trudite z ustno higieno, je včasih potrebno čiščenje zobnega kamna, saj se zobne obloge kljub temu nakopičijo na naših zobeh. Čiščenje zobnega kamna ni ravno boleč proces, pač pa bolj neprijeten, po opravljenem posegu pa vas lahko zobje nekaj časa skelijo. Čiščenje zobnega kamna se na vsake toliko časa priporoča prav vsem, bolj pogosto pa ga morda potrebujejo tisti, ki pojejo kavo, kadijo ali pa uživajo zelo obarvano hrano. V tem primeru se lahko, poleg zobnega kamna, na zobeh pojavijo tudi madeži, katere bo čiščenje zobnega kamna prav tako odpravilo.

čiščenje zobnega kamna

Nepravilna ali pomanjkljiva ustna higiena povzroči kopičenje zobnega kamna, običajno pa se to zgodi na mestih, kjer s ščetko ne dosežemo dovolj, da bi lahko temeljito očistili zobe. Neredna uporaba zobne nitke seveda ravno tako pripomore k zmanjšanju kvalitete ustne higiene, kamen pa se le nalaga in nalaga, vse dokler ni opazen že s prostim očesom. Takrat je skrajni čas, da se odpravite na čiščenje zobnega kamna, drugače vam lahko grozi vnetje dlesni, parodontoza, izguba zob in tako naprej. Seveda se temu pokusite izogniti, saj nikakor ne gre za prijetne zadeve.
Kako pa poteka čiščenje zobnega kamna? Sam potek čiščenja zobnega kamna res ni dolg ali boleč. Najprej vam bo zobozdravnik odstranil trde zobne obloge na vsakem zobu, najprej se bo lotil enega loka in nato (ali celo pri naslednjem obisku) pa še drugega. Če je potrebno, vam zobe očistijo tudi s peskalnikom, kar pomeni da s pomočjo finega peska in vode odstranijo madeže na zobeh, za katere smo že napisali, da nastanejo zaradi kave ali kajenja cigaret. Strokovnjaki priporočajo, da se na čiščenje zobnega kamna odpravite vsaj enkrat na leto, če pa ste morda sami opazili da se zobni kamen nalaga na vaših zobeh, potem se naročite prej.