Prodajna cena plina

Cena plina je v večji meri odvisna od profila odjema posameznega odjemalca od velikosti porabi ter od tega kakšno imamo sklenjeno pogodbo, saj se razlikujejo glede na to kako se bo oblikovala cena plina. Tisti uporabniki, ki zemeljski plin skozi celo leto enakomerno uporabljajo imajo praviloma ugodnejše cene od sezonskih uporabnikov, kateri pa zemeljski plin uporabljajo v veliki večini za ogrevanje. Cena plina je ugodnejša zaradi manjšega sezonskega vpliva cen in pa ker bolje izkoristijo prenosne zmogljivosti.

cena plina

Če pa ste odjemalec pri katerih se cena plina določa preko naftne formule, pa se cena zemeljskega plina spreminja glede na to koliko so vredni vplivni elementi, ki so vezani glede na cene nafte in naftnih derivatov na svetovnih trgih. Velik vpliv na ceno ima tudi ameriški dolar. Pri takšnih pogodbah je plus to da se zagotavlja večja prilagodljivost dobave ter s tem večja predvidljivost končno indeksirano cena plina. Kako se še lahko določa cena zemeljskega plina? Na podlagi ponudbe in povpraševanja po zemeljskem plinu se lahko cena plina tudi določa glede na vrednost plinskih indeksov. Te pa objavijo evropske plinske borze. Vrednosti, ki se gledajo pri plinskih indeksih so CEGH, NCG, TTF. Če gledamo tovrstne ponudbe pa je značilno, da je manjša količinska prilagodljivost dobave in pa večjo cenovno nihanje, ki pa je posledica dnevnih sprememb na trgu, dodatni vpliv pa imajo tukaj tudi sezonski dejavniki. Takšna tveganja nihanja cen se lahko zmanjša če se pravočasno dogovorimo o fiksni ceni pri pogodbi. Končna cena plina tukaj temelji na terminskih indikacijah plinskih indeksov in se s tem cena plina glede na dogovorjeno ceno ne spreminja več.

Za našo domovino je najbolj pomembna avstrijska borza, ki objavlja indeks v CEGH. V Sloveniji je največji trgovec z zemeljskim plinom podjetje Geoplin, ki trguje, zastopa in posreduje na trgu z zemeljskim plinom tudi pri naših sosednih državah.