Kultura, dolenjska je zanimiva dežela

Če iščete ideje za poletni izlet, potem vas vabimo da si ogledate kultura na Dolenjskem. Predvsem so znani po tem, da je kultura Dolenjska razvijala predvsem področja vinogradništva, kmetovanja, železarstva in podobnih obrti. In kakšna je v širšem pomenu dolenjska kultura? Dolenjska je vsem znana tudi kot dežela cvička. Poleg vina pa so poznani tudi po Slakovi glasbi, ki je o dolenjski deželi rad govoril v svojih pesmih. Dolenjska pa je znana tudi po svoji zgodovini domačih obrti. Govorimo predvsem o obrteh, ki so jih razvijali predniki, naslednjih rodovi, pa so jih prevzemali in nato predajali svojim potomcem. Kultura dolenjska se je razvijala tudi zaradi velikanov tedanjega časa. Ugotavljanje, da so se premožni dolenjci ukvarjali predvsem z lovom in dvobojevanjem, vendar se o tej zgodovini ne ve veliko, samo tisto, kar se razbere iz nekdanjih zapisov in slik. Vse to ugotavljajo tudi v Galeriji Trebnje ker je o kulturi na dolenjskem zapisanega veliko.

Vemo pa tudi nekaj o tem kakšna je bila ženska kultura. Dolenjska je v nekdanji zgodovini delila tudi ženski spol na dve skupini. Ena skupina je predstavljala tiste žene, ki so bile spremljevalke bogatih dolenjskih veljakov in so takrat veljale za dame. Na drugi strani pa so bile žene možev iz nižjega sloja, ki so bile za razliko od žen bogatašev veliko bolj samostojne. Ne glede na to, da so imele žene bogatašev na pogled boljše življenje, saj jim ni nikoli nič manjkalo, pa jih je na koncu čakala enaka usoda kot njihove druge polovice. Bogata kultura dolenjske je zapisana v knjigah predvsem razbrana iz slik, kot smo že omenili. Skozi čas se je vloga posameznika spreminjala. Ravno tako tudi dejavnosti, ki so jih spremljale. Ena najbolj znanih znamenitosti na dolenjskem je zagotovo situla in pa tudi grad Otočec, ter nekaj drugih gradov. Z obiskom Galerije v Trebnjem pa boste zagotovo izvedeli še več o tem kako je bilo nekoč in danes.